پایپینگ اندیکا صنعت آسیا

اجرا و نصب پروژه های لوله کشی صنعتی

پایپینگ صنعتی

پایپینگ صنعتی

از پایپینگ صنعتی در صنایع مختلف برای انتقال سیالات از نقطه ای به نقطه ای دیگر استفاده میکنند. نصب پایپینگ صنعتی نیاز به یک سری تجهیزات از جمله انواع اتصالات، فلنج ها، پمپ ها، مبدل های حرارتی و شیرآلات صنعتی دارد.

از مهمترین شاخه های مکانیک سیالات، طراحی و نصب پروژه های پایپینگ صنعتی میباشد که از سیستم پایپینگ صنعتی برای محیط های بیرونی ساختمان ها و برای لوله های تصفیه آب و فاضلاب، کارخانجات فرآوری مواد غذایی، پلنت‌های فرایندی، پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌ها و… بکار میرود.جنس لوله های بکار برده شده در پایپینگ صنعتی با توجه به نوع کاربرد و محیطی که بکار میروند متفاوت است و میتواند از فولاد، آلومینیوم، پلاستیک، فایبرگلاس، مس و یا چوب و بتن میباشد. از پایپینگ صنعتی در اجرای انواع پروژه های صنایع نفتی، صنایع پتروشیمی، صنایع گاز استفاده میشود.

در پایپینگ صنعتی از تجهیزاتی مختلفی برای کنترل کردن دما و فشار استفاده میکنند. در برخی از کاربرد های حساس پایپینگ صنعتی از لوله هایی با آلیاژهایی مانند اینکونل، تیتانیوم، فولادهای زنگ نزن و یا از دیگر فولاد هایی با قیمت بالاتر استفاده کرد.

طراحی پایپینگ صنعتی تا چندین سال قبل توسط مهندسان برروی کاغذهای کالک انجام میشد ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی و در دسترس بودن نرم افزار های پیشرفته طراحی، برای انجام پایپینگ صنعتی از نرم افزارهای مختلفی استفاده میشود که بسیار دقیق بوده و اکثر این نرم افزار ها متعلق به شرکت اوتودسک میباشند.

برای طراحی سه بعدی در پایپینگ صنعتی از نرم افزار سالیدورک برای تجهیزات شیرآلات و فلنج ها بکار میرود.با استفاده از این نرم افزار در پایپینگ صنعتی میتوان عملیات مونتاژ و نصب را بدون ایراد و دوباره کاری و بدون پرداخت هزینه های اضافی انجام داد. این نرم افزار قابلیت طراحی لوله ها و اتصالات انعطاف پذیر در خطوط لوله دارد و همچنین میتواند طول برش لوله های بکار رفته در خطوط پایپینگ را به صورت اتوماتیک محاسبه کرده و میتواند اتصالات مونتاژ شده و تجهیزات بکار رفته در طراحی پایپینگ صنعتی را حذف، اضافه و یا ویرایش کند.

مراحل انجام پایپینگ صنعتی

پروژه های پایپینگ صنعتی در سه مرحله کلی به شرح ذیل انجام می شوند:

  • مهندسی یا طراحی (Engineering)
  • تدارکات یا خرید (Procurement)
  • اجرا یا ساخت (Construction)